Geron Paisios Agiorita (+ 1994)

Rozmluvy III. - Duchovní zápas

Svazek 1. - Zápas s myšlenkami

Díl III.: Důvěra k myšlence

Důvěra v myšlenku je počátkem prelesti (oklamání)

Začátkem oklamání je, když duchovní člověk uvěří své vlastní myšlence. Jeho mysl se zatemňuje pýchou a on se může dostat do klamu. Není možné vyhnat takovou myšlenku, když se jí člověk sám drží. Jak se mám za ně modlit? To je jako, když někdo drží oheň u rozbušky a přitom žádá o pomoc, aby neexplodoval. Nevěř své myšlence, ani když ti říká, že jsi špatná, ani když ti říká, že jsi svatá.

Starče, když se hněvám, tak jsem jako rozbouřený potok; nemohu se ovládnout.

-Jak to, že se nemůžeš ovládnout?

-Protože věřím svojí myšlence.

-Á, tak to tedy máš své Credo, své "Věřím...", své vlastní vyznání víry! ...Vinen je egoismus. Vnuknutou myšlenku sama zahoď a nepřijímej jí.

-A jak poznám vnuknutou myšlenku?

-Ach jo, když jí nepoznáš, vyznej jí starici a zahoď tuto špatnou myšlenku. Poslouchej starici a udělej všechno, co ti řekne.

Začátkem prelesti (tj. oklamání ďáblem) je, když duchovní člověk uvěří své vlastní myšlence. Jeho mysl se zatemňuje pýchou a on se může dostat do klamu. Lepší je, když se pomátne, protože pak bude mít alespoň nějaké ospravedlnění.

-Starče, nemůže mu pomoct někdo jiný?

-Aby bylo možné pomoct člověku, který se nachází v tomto stavu, tak i on sám, proto musí něco udělat. Důležité je, aby pochopil, že když věří myšlenkám, které mu říkají např. že je lepší než ostatní, svatý atd., pak to je klam. Ani raketou není možné vyhnat takovou myšlenku, když se jí člověk sám drží. Musí se pokořit, aby odešla. Občas mě někteří lidí prosí, abych se modlil se za ty, kteří se nalézají v podobných situacích. Jak se mám za ně modlit? Vždyť takový člověk má v sobě ďáblův doutnák; vždy znovu vylítnou do vzduchu. To je jako, když někdo drží oheň u rozbušky a přitom žádá o pomoc, aby neexplodoval.

-Starče, stala jsem se hašteřivou.

-Kdo to říká? Tvoje myšlenka? Sleduji tě odsud z Agion Oros. Mám všech pět pohromadě. Nejsi hašteřivá. Jestliže však věříš své myšlence, tak tě pokřiví. Nevěř své myšlence, ani když ti říká, že jsi špatná, ani když ti říká, že jsi svatá.
Zpět na rozcestník „Rady a výroky svatých Otců“<-Skok na seznam „za dveřmi"    <-<- Skok na Homepage

NAVRCHOLU.cz